Menfez Ne İşe Yarar?

Menfez bulunduğu ortamlardaki madde ve hava geçişlerini sağlamaya yarayan bir havalandırma filtresidir. Havalandırma menfezleri genellikle mutfak ve banyolarda tercih edilse de günlük hayatın birçok noktasında da kullanımı mevcuttur.

Bulunduğu ortamdaki havanın dışarıdaki hava ile karışmamasını ve duruma göre bir hava sirkülasyonunu sağlayan havalandırma menfezleri, insan sağlığı açısından ciddi derecede önem taşımaktadır.

Örneğin mutfaklarda kullanılan doğalgaz havalandırma menfezi ya da diğer adı ile cam menfezi, herhangi bir gaz kaçağı yaşanması durumunda mutfağın havasını temizleyerek insanları zehirlenmekten korur.

Çünkü bilindiği üzere doğal gaz hafif ve uçucu gazlardan bir tanesidir. Bu nedenle havalandırma ya da cam menfezinin kullanıldığı durumlarda yükselen gaz sızıntısı üst havalandırmadan yani menfezden dışarıya çıkar. Bu nedenle doğalgaz ya da cam menfezleri gaz sızıntısı gibi durumlarda ortama gerekli olan oksijen ihtiyacını sağlar.

Ayrıca banyolarda kullanılan banyo havalandırma menfezi, plastik banyo menfezi gibi filtreler banyolardaki istenmeyen nem ve kötü kokuyu arındırarak rutubet evi rutubet riskine karşı da korumaktadır

Menfez Seçimi Nasıl Yapılır?

Menfezler, özellikle banyolarda nem ve buharın neden olabileceği küflerden kaçınmanın ucuz ve pratik yollarından bir tanesidir. Havalandırma menfezleri, sıcak ve nemli ortamların havalarını filtreleyerek dışarıdan içeriye ya da içeriden dışarıya bir sirkülasyon oluşturmaktadır.

Menfezlerin havalandırmayı bu denli kolaylaştırmaları ve daha ulaşılabilir bir hale getirmeleri nedeni ile de banyosunda, mutfağında ya da rahatsız olduğu çeşitli yerlerde havalandırma menfez isteyen kişilerin sayıları da her geçen gün artmaktadır.

Fakat menfezin kullanılacağı ortamlara bağlı olarak menfezin şekli ve büyüklüğünün hatta cinsisinin dahi bu nedene bağlı olarak seçilmesi gerektiği açık bir biçimde ortadadır. Kullanılacak ortam belirlendikten sonra, o ortamda menfezin takılacağı bölgenin yerini seçmek de en az menfezi seçmek kadar önemlidir.

Ayrıca, havalandırma menfezinin alüminyum, plastik ve jelatin gibi türleri arasından kullanacağınız ortama en uygun olan türünü de seçmeniz gerekir. Bu aşamayı da başarı ile atlatmanızın ardından havalandırma menfezinizin montaj aşamasına geçebilirsiniz. Dilerseniz montajı kendiniz yapabilir, ya da bilen birisinden yardım isteyebilirsiniz.

 

Havalandırma Menfezi: Sık Sorulan Sorular

 

Günümüzde birçok tüketici havalandırma menfezlerinin ne olduklarını merak etmektedir. Peki, Menfez Nedir?

Menfez, kısaca istenilen yöne bağlı olarak içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye hava sirkülasyonu sağlamaya yarayan portatif kanalcıklara verilen isimdir.

Dahası, havalandırma menfezi, hava akış miktarının ayarlanabilmesi ya da kontrol altında tutulabilmesi için de menfez kanatlarının aralıkları sayesinde ayarlanabilir bir özelliğe sahiptir.

Menfez Çeşitleri Nelerdir?

Menfez, kapakların duruş açılarına göre ortam iklimlendirmeyi ve temiz hava girişini sağlar. Kirli havayı da dışarıya atması gibi nedenlere bağlı olarak menfez, bir filtre sistemi olarak da adlandırılabilir.

Havalandırma Menfezleri, türlerine bağlı olarak çeşitlenirler ve sabit ince geçirgen kanallara ya da açılıp kapanma özelliklerine sahiptirler.

İşte menfez çeşitlerinin bir listesi:

  • Banyo Menfezi: Banyo havalandırma menfezi, banyo ve tuvaletlerin olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Banyoda bulunan rahatsız edici koku, nem ve buhar gibi istenilmeyen etkenler banyoda menfez içerisinden geçer ve bu sayede banyoyu havalandırmış olur. Ayrıca banyo havalandırma kapağı olarak da bilinen plastik menfez eğer panjurlu ise zaman zaman kapatılabilmektedir.
  • Havalandırma Menfezi: Havalandırma Menfezleri, hava akışının sağlanabileceği boyutlarda aralıklar bulundurarak havalandırma girişlerine takılır. Ayrıca, havalandırma menfezleri, hava dışında yabancı maddelerin geçişine izin vermeksizin ortamı havalandırma özelliğine de sahiptir. Genellikle alüminyum olan havalandırma menfezleri plastik ya da demir kullanımı ile de yapılabilir.
  • Cam Menfezi: Cam menfezi ayrıca doğalgaz menfezi olarak da bilinmektedir. Cam menfezi sayesinde mutfaktaki koku, buhar ya da istenilmeyen ısı dışarı atılır. Cam menfezi bir gaz kaçağı durumunda mutfaktaki havayı arındırır ve bu nedenle oldukça önemlidir. Ayrıca doğalgaz cam menfezi hiçbir zaman herhangi bir cisim ile kapatılmamalıdır.
  • Doğalgaz Havalandırma Menfezi: Doğalgaz menfezleri doğalgaz bulunan evlerin mutfaklarının olmazsa olmaz bir havalandırma filtresidir. Mutfakta bulunan camın kesilmesi ve üst boşluklara yerleştirilen yuvarlak doğalgaz cam menfezi, gaz kaçağı gibi ciddi durumlar için hayati önem taşımaktadır.

Farklı alanlarda kullanılmak üzere çeşitli türlerde üretilen bu havalandırma menfezleri, hayatımızın birçok alanında koruyucu görevi üstlenmektedir. Bu nedenle özellikle doğalgaz bulunan evlerde menfez kullanılması ciddi bir ihtiyaçtır.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR